ARABESKRAPiN YENİ FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ARABESKRAPiN YENİ FORUMU

TÜRKİYENİN YENİ ARABESKRAP MERKEZİ

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hamd ve salevat

YazarMesaj
Misafir
Misafir
Anonymous

Hamd ve salevat Empty
MesajKonu: Hamd ve salevat   Hamd ve salevat EmptyPaz 05 Nis. 2009, 01:40

Salevatın kısası, (Allahümme salli alâ Muhammed ve alâ âli Muhammed) demektir. Peygamber efendimiz buyurdu ki: Bir gün dört büyük melek geldi. Cebrail aleyhisselam dedi ki: (Ya Resulallah, sana her gün on salevat getirenin elinden tutar, sıratı kuş gibi geçiririm.)

Mikail aleyhisselam dedi ki: (Ben de, ona, Kevser havuzundan kana kana içiririm.)

İsrafil aleyhisselam dedi ki: (Ben de, onun affı için başımı secdeye koyarım. Allahü teâlâ onu affetmedikçe başımı secdeden kaldırmam.)

Azrail aleyhisselam da dedi ki: (Ben de, onun ruhunu, Peygamberler gibi kabzederim.)

Peygamber efendimiz, (Bu ne büyük lütuf ve ne büyük bir ihsandır ya Rabbi) buyurdu. Birkaç hadis-i şerif meali daha şöyledir:

(Şefaatime en layık olan, bana en çok salevat okuyandır.) [Tirmizi]

(Sabah akşam on salevat getiren, kıyamette şefaatime kavuşur.) [Taberani]

(Abdestten sonra, on defa salevat getirenin gamı gider, duası kabul olur.) [Ey Oğul İlmihali]

(Kıyamette bana en yakın olan, en çok salevat getirendir.) [Tirmizi]

(Her gün yüz defa salevat getiren, münafıklıktan ve Cehennem ateşinden uzaklaşır ve kıyamette şehitlerle beraber olur.) [Taberani]

(Bir kimse, bana salevat getirdiği sürece, melekler de, onun için istiğfar eder. Artık isteyen az, isteyen çok salevat getirsin.) [İ. Ahmed]

(Cebrail gelip, şu müjdeyi verdi: Ya Resulallah! Rabbin, “Sana bir defa salevat okuyana, ben on salât okurum. On defa rahmette bulunur, on günahını affeder, on derece yükseltirim. Sana bir defa selam veren herkesin selamına da, ben on defa selamla karşılık veririm, Bu sana ikram olarak yetmez mi, razı olmaz mısın?” dedi. Ben de, razı olurum dedim.) [Nesai]

Hamd ve salevat
1 sayfadaki 1 sayfası